Co jakiś czas potrzebujesz posprzątać w szafie, pozbyć się starych i niepotrzebnych ubrań, które ci już dłużej nie pasują.  Tak samo w życiu masz myśli, uczucia, ludzi, sytuacje których już dłużej nie potrzebujesz.  Zrób razem ze mną przegląd swojego  ‚bagażu emocjonalnego’ i zdecyduj się odciąć, zostawić negatywne emocje, które już dłużej ci nie służą!

Tym razem odcinek nagrany został w piękny, słoneczny poranek w Parku Rydza Śmigłego w Warszawie. Z Leonem Boston Terierem  tym razem nie biegamy, ponieważ jestem trochę osłabiona. Zaczynam 5 dzień oczyszczania organizmu. To dość radykalna dieta, taki detox, na którym prawie nic nie jem. Za to pije dużo wody, aby wypłukać toksyny z mojego organizmu. Dzięki temu będę zdrowsza, będę miała lepsze samopoczucie i więcej energii. Przy okazji zrobiłam porządek w szafach. Przejrzałam i posegregowałam rzeczy, nieprzydatne wyrzuciłam, te których nie używam oddałam dla potrzebujących. Teraz będę mieć miejsce na nowe, fajne rzeczy. Dlaczego o tym opowiadam? Ponieważ jest to związane z tematem dzisiejszego odcinka.

Les Brown mawia, że

Przychodzi w życiu czas, kiedy należy porzucić wszelki obciążający bagaż, aby móc walczyć o siebie samego i o swoje marzenia.

 Otóż ludzie na co dzień noszą ze sobą całkiem spory bagaż rozmaitych emocji, uczuć, gniewu, żalu, rozgoryczenia, frustracji. Wyobraź sobie gdybyś miał taką walizkę, do której włożyłbyś te wszystkie rzeczy i ciągnął ją za sobą każdego dnia, dokądkolwiek się udajesz. Czy z takim bagażem twoja droga do sukcesu byłaby łatwa? Czy ten bagaż, który za sobą ciągniesz obciążałby cię? Być może tak właśnie jest. Być może ciągniesz za sobą bagaż, który jest już tobie niepotrzebny. Tak jak ubranie, które już ci nie pasuje. Może warto przejrzeć wreszcie tę walizkę, może warto zrobić porządek w tej szafie ? Tak jak ja to zrobiłam.

Od czego zacząć?

Chociażby od przebaczenia. Czy są w twoim życiu sytuacje, ludzie, którzy cię skrzywdzili, którzy zawiedli twoje zaufanie, być może nawet ciebie zdradzili? Pomyśl o nich teraz.  Co czujesz? czy ciągle jeszcze czujesz urazę, żal, rozgoryczenie? Czy ciągle jeszcze rozpamiętujesz tę sytuację? Jeśli tak, to może warto przestać, może warto już odpuścić? Widzisz negatywne emocje w wyraźny sposób osłabiają twój układ odpornościowy. Przez to narażasz się na choroby. Żadna osoba ni jest warta tego, żeby przez nią narażać się na chorobę. To jest tak jakbyś pił truciznę, codziennie po trochę i jakbyś liczył, że to ktoś inny się nią otruje. A tym czasem ta osoba jest gdzieś i prawdopodobnie w ogóle o tobie nie myśli, pewnie całkiem dobrze się teraz bawi. Podczas gdy ty się zadręczasz, pijesz tę truciznę. A przecież możesz odpuścić, powiedzieć : ‚Ok, zostawiam to. Wybaczam.’ Wybaczam, to nie znaczy zapominam.

‚Ale Małgosia Ty nie rozumiesz, ty nie wiesz co on mi zrobił !’  

Masz rację, nie wiem. Ale tak naprawdę to jest nieważne. To nie ma znaczenia. Jedyne znaczenie ma to co ty zdecydujesz się z tym zrobić. Tylko to ma znaczenie. Czy pozwolisz aby cię to niszczyło? Czy pozwolisz aby cię to wzmocniło? Czy będziesz się wściekać, rozpamiętywać, żywić urazę czy powiesz ok, wybaczam, pozwalam temu odejść. Zrób to dla siebie, dla swojego zdrowia, dla swojego sukcesu.

Les Brown często powtarza, że :

Jedna minuta złości okrada nas z 60 sekund szczęścia.

Nie pozwól się okradać ze szczęścia. Masz wybór, możesz tu i teraz pozwolić temu odejść albo całkowicie świadomie zostawić to. Pamiętaj tylko jakie to czyni spustoszenie, jak ciężki jest to bagaż na twojej drodze.

Kolejna ważna sprawa, to twoje otoczenie. Przyjrzyj się twojemu otoczeniu. Kogo tam masz, jacy tam są ludzie? Czy masz tam życzliwych ludzi, którzy wspierają twój rozwój, którzy są pozytywni, wnoszą dobrą energię, są wrażliwi na to kim jesteś, którzy cię inspirują? Czy masz może w swoim otoczeniu kogoś, kto wiecznie narzeka, kto jest wiecznie niezadowolony, kto jest negatywny? Ja osobiście wybieram nie przebywać w towarzystwie ludzi, którzy są negatywni. To jest zaraźliwa energia. T.Harv Eker najlepiej o tym powiedział :

Narzekanie jest jak dżuma umysłu

I teraz mam do ciebie pytanie. Czy przebywałbyś w otoczeniu kogoś, o kim wiesz, że jest chory na groźną, zaraźliwą chorobę? Tak czy nie? Nie? A to właśnie robisz przebywając w towarzystwie ludzi, którzy są negatywni, którzy wiecznie narzekają. Jedna negatywna opinia jest 60 razy silniejsza niż pozytywna opinia. Pomyśl o tym. Jeśli masz wokół siebie ludzi, którzy nie są wrażliwi na to kim jesteś, to jeśli im na to pozwolisz to ucierpi na tym twoje poczucie własnej wartości, ty sam na tym ucierpisz. Les Brown często mówi o tym, że :

To jak wygląda teraz twoje życie to jest zwierciadło twojej świadomości. to jest lustrzane odbicie tego jak zdecydowałeś wykorzystać swoją moc.

Ja ci życzę, abyś wykorzystywał swoją moc jak najlepiej. Żebyś znalazł siłę do oczyszczenia swojego życia z emocji i z ludzi, którzy dłużej ci już nie służą. Zrób to dla siebie!