Dziś chcę porozmawiać o odkładaniu na później. Czy zdarza ci się odkładać ważne sprawy lub decyzje na później? O nie, tylko nie teraz! przecież  nie mogę się tym teraz  zajmować! Zrobię to później, zrobię to jak będę mieć więcej pieniędzy, zrobię to jak będę mieć więcej czasu, zrobię to po wakacjach, po świętach. Decyzje, których decydujemy się nie podejmować. Co też jest decyzją! Odkładanie na potem, przesuwanie. Wynajdowanie sobie tysiąca innych mniej ważnych zajęć, aby tylko udawać, że jesteś teraz zajęty! Czy wiesz o czym mówię? Czy to brzmi znajomo? Chyba każdy z nas ma coś takiego na sumieniu.

Jak wiele osób nie osiąga swojego prawdziwego potencjału, ponieważ ciągle są zajęci nieistotnymi, nie ważnymi sprawami? Zig Ziglar dobrze to ujął mówiąc :

To nie brak czasu jest problemem, to brak priorytetów jest problemem.

Odłożę to na chwilę, wrócę do tego potem, będę o tym pamiętać. I tak mija miesiąc, rok i potem kolejny. Jeśli jest coś co chcesz zrobić to równie dobrze możesz to zrobić teraz! Nigdy nie będzie właściwej chwili, idealnego momentu. Dlatego równie dobrze możesz zacząć teraz!

Co to jest takiego co powinieneś zrobić ? Co jest dla ciebie ważne, dobre, potrzebne? Co mogłoby zmienić twoje życie? I chociaż cię to frustruje, ciągle się za to ganisz, obwiniasz z tego powodu, stresujesz to nadal z jakiegoś niewiadomego powodu  tego nie robisz? Sam nie wiesz dokładnie co, ale coś cię powstrzymuje! To coś to najczęściej jest STRACH.

Strach przed porażką szczególnie jeśli już wcześniej zaznałeś smaku porażki, strach przed stratą. Obawa przed tym ,że robiąc co trzeba nie uzyskasz aprobaty innych, a ty przecież chcesz, żeby wszyscy cię lubili. Uwierz mi, to jest niemożliwe. Strach przed wzięciem odpowiedzialności za siebie i swoje życie. Bo wówczas już nie będziesz już miał żadnych wymówek. Brak pewności siebie, zaniżone poczucie własnej wartości  wywołany przez niewspierające myśli i przekonania.  Ja  już dużo o nich mówiłam w poprzednich odcinkach. Jeśli nie oglądałeś to wróć do nich. Na mojej stronie możesz pobrać bezpłatnego audiobooka Jak w 5 krokach pozbyć się niewspierających przekonań  i wejść na drogę do sukcesu.  Zrób to!

Zastanów się co ci w ogóle daje takie odkładanie na później? Co na tym zyskujesz? Bo jeśli takie działanie jest dobre dla ciebie, to oczywiście tego nie zmieniaj. Ale jeśli nie przynosi ci to pożytku, a nawet przeciwnie przynosi ci tylko same szkody to może czas wreszcie coś z tym zrobić? Zastanów się co może najgorszego się wydarzyć, kiedy zdecydujesz się wreszcie podjąć działanie. Najlepiej zrób sobie listę tych rzeczy, zapisz je wszystkie, pozwól sobie je poczuć. Wyobraź sobie co zrobisz, kiedy one faktycznie się wydarzą. Czy widzisz jakieś rozwiązania? Czy widzisz już, że z większością tych rzeczy będziesz sobie w stanie poradzić ? A może nawet ze wszystkimi ? A może te wszystkie rzeczy w ogóle nawet się nie przydarzą? A teraz pomyśl co zyskasz kiedy zdecydujesz się podjąć działanie. Jak się poczujesz, kiedy to zrobisz? Wyobraź sobie to uczucie dumy i satysfakcji, to zadowolenie z siebie. Pozwól sobie poczuć tę dumę z siebie!

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że :

Nie musisz być wielki, aby zacząć. Ale musisz zacząć, żeby być wielki.

Ale Małgosia, ty nie znasz mojej historii, nie wiesz co mi się w życiu przydarzyło!

Masz rację nie wiem. Ale wiem jedno. Nie możesz cofnąć czasu, nie możesz napisać swojej historii od nowa. Ale możesz tu i teraz podjąć działanie, żeby napisać do twojej historii nowe zakończenie.

W ostatecznym rozrachunku ludzie żałują nie tego co zrobili, ale tego czego nie zrobili. A ty czego będziesz żałował? Książki, której nie napisałeś, związku, którego nie uratowałeś, firmy, której nie otworzyłeś ? Co ci zabierze twój spokój ducha? Zadowolenie z siebie, szacunek do samego siebie, radość życia?

Henry David Thoreau powiedział kiedyś:

Większość ludzi, spędza swoje życie w cichej desperacji. I kładą się do grobu ze swoją piosenką wciąż niewyśpiewaną, wciąż grającą gdzieś cichutko.

Tylko czy taką cichą desperację można nazwać życiem? Nie bardzo, nie wydaje mi się, nie chciałabym takiego życia dla siebie. A ty? Skoro czytasz ten wpis, to pewnie też nie chcesz takiego życia dla siebie. Dlatego właśnie potrzebujesz podjąć tę decyzję i zacząć wreszcie działać! Nikt tego nie zrobi za ciebie! Nikt za ciebie nie otworzy twojej firmy, nikt za ciebie nie uratuje twojego związku, nikt za ciebie nie napisze twojej książki! To musisz być TY! Dlatego już teraz zacznij działać! Nie odkładaj tego na jutro, na po weekendzie, na kiedy będziesz mieć więcej czasu! Zacznij działać już teraz, najlepiej zostaw wszystko inne co teraz robisz i weź życie w swoje ręce! Wierzę w ciebie ! Ty możesz to zrobić !