A oto odcinek ósmy mojego programu, w którym dzielę się moim przemyśleniami na temat biegania, jogi oraz życia. Odcinek nagrany został  podczas porannego joggingu po Puszczy Knyszyńskiej, w którym jak zwykle  towarzyszył mi najlepszy pies na świecie – Leon Boston Terrier! W moich programach bardzo dużo mówię o umyśle, o tym jak ważne jest aby żywić go tylko pozytywnymi myślami, takimi które nas wspierają. Dziś też będzie o umyśle, ale jeszcze więcej będzie o czymś co jest równie ważne, co jest niezbędne w drodze do osiągniecia sukcesu, a mianowicie o zdrowym ciele.

To Święty Augustyn powiedział :

I chodzą ludzie podziwiać szczyty gór i wzdęte fale morza, i szerokie nurty rzek, i przestwór oceanu, i kręgi gwiezdne, a siebie zaniedbują.

Wielki Guru jogi B.K.S Iyengar powiedział :

Nie trzeba podróżować daleko, aby zdobyć wolność, bo ona jest w każdym człowieku. W jego ciele,  sercu, umyśle, duszy.

On powiedział też coś równie pięknego, a mianowicie, że

Makrokosmos jest w każdym mikrokosmosie, czyli w każdym człowieku.

 Na początku podchodziłam do mojej praktyki jogi bardzo … praktycznie. Zależało mi na tym, żeby mieć zdrowe, silne i elastyczne ciało. I to osiągnęłam. Jednak praktyka jogi jak się okazało to coś o wiele więcej. Praktyka jogi to podróż w głąb siebie, to poznawanie siebie, poznawanie swojego ciała, swojego umysłu, swojego serca, swojej duszy. Tak naprawdę to dzięki jodze po raz pierwszy uświadomiłam sobie, że większość ograniczeń powstaje w mojej głowie. Bo kiedy nie mogłam wykonać jakieś asany to to wychodziło bardziej z mojej głowy, niż z mojego ciała. Dopiero kiedy zaczęłam sobie wyobrażać w myślach tę asanę, jak ją już wykonuję, jak mi się udaje,  to tak naprawdę dopiero wtedy zaczynało mi wychodzić. Nie mówię, że dotyczy to wszystkich asan, bo większość wymaga jednak dłuższej praktyki, wymaga pokory, cierpliwości, ćwiczeń. Niektórzy jogini mówią „To zajęło mi 10 lat” „A to zajęło mi 12 lat” . Bo tak właśnie jest w jodze, joga uczy pokory.

Ja na co dzień praktykuję Astanga Joga, to jest ta joga bardziej dynamiczna. Piękno astangi polega na wykonywaniu całych sekwencji asan, całych układów. Natomiast tutaj na majówce w Supraślu ćwiczymy Hatha Joge. To zupełnie inny rodzaj, to joga bardziej statyczna, koncentruje się na poszczególnych asanach, na ich doskonaleniu, na trwaniu w asanie, na uważności, na pogłębianiu praktyki.

Pewnie się zastanawiasz dlaczego tak dużo opowiadam o jodze?

Jest to bardzo ważna część mojego życia, jest to czas jaki poświęcam sobie. Czas na poznawanie siebie, na doskonalenie siebie. Czas na poznawanie mojego własnego ciała, na poznawanie umysłu, na mój spokój,

Nie, nie będę Cię namawiała do praktyki jogi. Do tego być może dojdziesz  sam, jeśli będziesz gotowy. I to będzie twoje wielkie odkrycie. To do czego ja chcę cię dziś namówić ,to do znalezienia tego czasu, który poświęcisz sobie, swojemu ciału i swojemu umysłowi. Masz do wyboru wiele różnych możliwości. Jak pewnie już wiesz jedną z moich pasji jest bieganie. Ja nie biegam długich dystansów, ja biegam 6 -10 km. Za to biegam codziennie rano. Moi znajomi często mnie pytają, skąd w tobie jest tyle dyscypliny? Jak to jest, że robisz tyle różnych rzeczy, że wstajesz rano, ćwiczysz, biegasz, że angażujesz się w tyle projektów? że potrafisz się skoncentrować na tylu rzeczach?

Zig Ziglar często mówi na temat dyscypliny, że

Problemem nie jest brak czasu, problemem jest brak priorytetów.

Otóż dla mnie moje zdrowie, moje dobre samopoczucie, moja witalność, moja energia życiowa, to są dla mnie priorytety, to są dla mnie rzeczy bardzo ważne. Dlatego mam siłę, żeby rano wstać. Nie, nie zawsze mi się chce. Ale kiedy zaczynam już to robić, to sprawia mi to wielką frajdę. Poza tym ze sportem jest tak jak ze wszystkim w życiu. To trzeba zaplanować, to trzeba umieścić sobie w kalendarzu, na to trzeba znaleźć miejsce i czas. Dzięki temu zyskuje naprawdę bardzo wiele. Zyskuję dobre zdrowie, witalność, energię, dobre samopoczucie, dzięki temu tak naprawdę jestem w stanie realizować tak wiele projektów. A Ty co dzisiaj zrobisz dla siebie? Pomyśl o tym.