W poprzednim odcinku mówiłam o czymś bardzo ważnym, a mianowicie o tym, żeby odzyskać kontrolę, żeby wziąć odpowiedzialność za to co się dzieje w naszym życiu.  I to wywołało pewną reakcję. Posypały się komentarze, maile. Dziś chciałam się do nich odnieść, gdyż uważam, że są  bardzo ważne. Piszecie do mnie: ‚Małgosia, ale ty nie masz pojęcia co mi się w życiu przydarzyło, ty nie znasz mojej historii.’ Albo:  ‚Małgosia, przecież w życiu zdarzają  się rozmaite wypadki, przypadki, zdarzenia losowe. Rzeczy, na które nie mamy wpływu, ani tym bardziej nie mamy żadnej nad nimi kontroli’.

I faktycznie macie rację, ja się z tym zgadzam. W życiu dzieją się, działy i będą się działy rozmaite rzeczy, na które nie mamy wpływu, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Ale to nie one nas kształtują! To nie te wydarzenia i przypadki nas kształtują!

Jeśli więc to nie wypadki, ani wydarzenia nas kształtują, to co ?

Tak naprawdę to twoje życie, twoją przyszłość kształtują dwie rzeczy, dwie decyzje, które ty sam podejmujesz.

Pierwsza z nich – od dawna  powtarzana przeze mnie za T.Harv Ekerem –  ‚Nic nie ma znaczenia, poza tym, które ty nadajesz.’  To nie to wydarzenie cię kształtuje, ale to jakie znaczenie postanowisz jemu nadać.

A druga bardzo ważna decyzja, którą podejmujesz,  to co dalej postanowisz z tym zrobić. Co z tym zrobisz?

To nie wydarzenia, przypadki i wypadki kształtują twoje życie, ale twoje własne decyzje.  Decyzje, które ty podejmujesz o tym  jakie znaczenie  nadasz temu ci się wydarzyło i  co dalej z tym zrobisz.

Mam pewną znajomą, która ma za sobą bardzo trudne dzieciństwo. Wywodzi się z tzw. rodziny marginalnej, patologicznej. Ojciec alkoholik, bardzo agresywny, znęcający się nad żoną i dwiema córkami. Matka, typowa ofiara, bardzo uległa. Po pewnym czasie poszła w ślady ojca, też zaczęła pić. Dziewczynki w pewnym momencie zostały zabrane z domu, ponieważ rodzice nie byli w stanie ich wychować. Trafiły do domu dziecka, gdzie też nie miały lekkiego życia.

Dlaczego o tym opowiadam?

Ponieważ dzisiaj ta moja znajoma ma dwójkę wspaniałych dzieci, również dwie córeczki. Ma fantastycznego męża, cudowny dom, w którym nie ma alkoholu. Wiedzie szczęśliwe życie. Ponadto opiekuje się jeszcze chłopcem, synkiem swojej siostry. Dlatego, że jej siostra poszła zupełnie inną drogą. Jej siostra jest uzależniona od alkoholu, od narkotyków. Porzuciła własne dziecko.

Dwie siostry, między którymi jest tylko rok różnicy. Bardzo podobne, jeśli nie takie same doświadczenia. Trudne dzieciństwo, alkohol, przemoc, dom dziecka. A tak różne dwie  decyzje, na temat tego co te doświadczenia oznaczają i co dalej z nimi zrobić. Bo jeśli zapytasz jedną i drugą, dlaczego właśnie tak potoczyło się ich życie, to obie odpowiedzą  dokładnie to samo. A jak inaczej miałoby ułożyć się moje życie, biorąc pod uwagę to co przeszłam, co mi się w życiu przydarzyło?

Słyszałeś być może o prawach Murphy’ego? On zdecydowanie nie był życiowym optymistą. Jedno z jego praw mówi, że jeśli coś może się w życiu nie udać, coś może pójść nie tak,  to na pewno tak będzie. Widzisz, w życiu będą przydarzały się różne rzeczy. Ja widziałam rozmaite historie, słyszałam rozmaite historie, sama byłam jedną z nich. Dlatego właśnie dzisiaj mówię ci: przejmij kontrolę nad tym co się dzieje w twoim życiu, weź odpowiedzialność za swoje życie! Dlatego, że masz niesamowitą możliwość. Masz wspaniałą moc wyboru!  Możesz wybierać jakie nadasz znaczenie temu co się dzieje i co dalej z tym zrobisz.  Czy pozwolisz aby cię to złamało, czy zdecydujesz, żeby cię to wzmocniło?  Wykorzystaj tę moc w sposób przychylny dla siebie!

 

ODBIERZ DARMOWY AUDIOBOOK!