Serdecznie zapraszam na część drugą odcinka #16 ‚Jak w 5 krokach wprowadzić trwałą zmianę’. Dla przypomnienia w pierwszej części, omówiłam dwa pierwsze kroki, konieczne dla wprowadzenia trwałej zmiany a mianowicie :

  1. Uwierz, że zmiana jest możliwa dla ciebie!
  2. Stwórz w swojej głowie obraz siebie, już po tej zmianie,

A oto kolejne 3 korki :

3. Niech perspektywa wprowadzenia zmiany będzie ekscytująca a jej  brak niech kojarzy się z cierpieniem

Kolejny element, bez którego nie wyobrażam sobie wprowadzenia trwalej zmiany związany jest z naszą ludzką naturą. Związany jest z naszym pierwotnym dążeniem do przyjemności oraz za wszelką cenę  unikaniem bólu. Zauważ, że historia o moim rzucaniu palenia jest klasyczną historią o unikaniu bólu. Dlatego, że palenie zaczęło mi się kojarzyć z tak dużym bólem, z takim cierpieniem, zaczęło mi się kojarzyć ze śmiercią mojej Mamy! Dlatego ja tak skutecznie rzuciłam palenie. Zgodnie z tą zasadą, jeśli chcesz skutecznie wprowadzić zmianę do swojego życia to zastanów się nad tym co zyskujesz a co tracisz nie wprowadzając tej zmiany. Dobrze byłoby aby nie wprowadzenie tej zmiany kojarzyło ci się z bólem, z cierpieniem, żeby stało się to dla ciebie wręcz nieznośne. A z drugiej strony, kiedy myślisz o perspektywie wprowadzenia tej zmiany to powinna ona być ekscytująca, powinna kojarzyć się z przyjemnością. Na przykład jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy to nie myśl o tym jako o zrzucaniu kilogramów, bo to kojarzy się z utratą czegoś. Raczej pomyśl o tym w ten sposób : Wracam do swojej wagi z czasów studiów. Znowu będę czuć tą samą energię, będę mieć tą samą witalność. Niech wprowadzenie tej zmiany będzie dla ciebie ekscytujące, fajne! W ten sposób wprowadzisz trwałą zmianę 🙂

4. Zaplanuj zmianę

Kolejny krok dla wprowadzenia trwalej zmiany jest taki, że tę zmianę potrzebujesz po prostu zaplanować, potrzebujesz ją umieścić w kalendarzu. Nic samo się nie stanie.

Kiedy zacząć?

To jest bardzo dobre pytanie. Ludzie uwielbiają wszelkiego rodzaju nowe otwarcia – nowy rok, nowy miesiąc, nowy tydzień. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie pewne doświadczenia, które ja mam, lub raczej co zaobserwowałam. Otóż swojego czasu uczęszczałam regularnie do fitness klubu. Teraz zastąpiłam fitness klub porannym joggingiem i praktyką jogi, ale kilka lat temu byłam regularnym bywalcem. I zauważyłam wtedy pewne ciekawe zjawisko. Otóż w okolicy nowego roku klub nagle się zapełniał, pojawiało się wiele nowych twarzy. Robiło się wręcz tłoczno, maszyny były oblegane i często trzeba było czekać na swoją kolej. Tak zwani ‚starzy bywalcy’ tylko się uśmiechali, kiwali głowami i mówili: ‚Noworoczne postanowienia, dwa tygodnie i będzie po wszystkim.’ I faktycznie, w okolicach 15 stycznia jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko wracało do normy, w klubie zostali tylko ‚starzy bywalcy’  może jakaś jedna lub dwie nowe twarze. Czy wiesz, że nawet zrobiono kiedyś badania, które wykazały, że do 15 stycznia aż 95% noworocznych postanowień zostaje złamanych! Jeśli jesteś w tej mniejszości, w tych 5 % i do tej pory wytrwałeś w swoim noworocznym postanowieniu to wspaniale, to bardzo ci gratuluję! Ale oznacza to, że zastosowałeś któryś z tych kroków o których ja dziś opowiadam. A może masz też swoje własne techniki, którymi zechcesz się z nami podzielić. Serdecznie cię do tego namawiam.

Wracając do tego, od kiedy zacząć. Jeśli przejdziesz przez trzy pierwsze etapy, czyli: uwierzysz, że zmiana jest możliwa dla ciebie, stworzysz w swojej głowie obraz siebie, jako osoby, która dokonała już tej zmiany, oraz skojarzysz sobie brak wprowadzenia tej zmiany z czymś bardzo bolesnym zaś perspektywa zamiany będzie ekscytująca, to uwierz mi nie będziesz chciał dłużej czekać, nie będziesz chciał już wieść tego starego życia. Będziesz chciał tę zmianę wprowadzić już, teraz! Najdłużej będziesz chciał poczekać do jutra.

5. Wyrób sobie nowe nawyki

Piąty element, ostatni krok do wprowadzenia trwałej zmiany. Potrzebujesz wyrobić sobie nowe nawyki! Ponieważ nasze życie składa się z nawyków. Jakie nawyki takie efekty! Inne są nawyki osoby fit, inne są nawyki osoby otyłej. Osoba fit wstanie rano, poćwiczy albo pobiega, następnie zje lekkie i zdrowe śniadanie. Inaczej osoba otyła, prawdopodobnie jedyną jej gimnastyką będzie przeturlanie się po łóżku, żeby wyłączyć budzik. Następnie zje tosty, jajka na bekonie i popije to kawą z mlekiem. Tak na marginesie, to miałam kiedyś taki nawyk, żeby zaczynać dzień od kubka mocnej kawy i papierosa. To było wtedy, kiedy byłam osobą palącą. Dziś wydaje mi się to obrzydliwe. Dziś zaczynam dzień od porannego joggingu, przebiegam co najmniej 5 km, a następnie jem zdrowe, pożywne śniadanie, najczęściej kaszę jaglaną z owocami. Jakie nawyki takie efekty.

Jeżeli chcesz osiągnąć jakiś cel to popatrz na osoby, które już to osiągnęły i skopiuj to co one robią, skopiuj ich nawyki. Jeśli chcesz być szczupły skopiuj nawyki osoby szczupłej, osoby fit. To jest aż takie proste!

Ja gorąco i szczerze wierzę w to, że każdy człowiek jest w stanie się zmienić. Aby to zrobić skutecznie potrzebujesz zaimpleme1ntować te pięć kroków:

  1. Potrzebujesz uwierzyć, że ta zmiana jest możliwa dla ciebie,

  2. Potrzebujesz stworzyć sobie w głowie obraz ciebie, już po tej zmianie,

  3. Potrzebujesz, żeby ta zmiana była ekscytująca a jej brak kojarzył ci się z bólem,

  4. Potrzebujesz tę zamianę zaplanować,

  5. Potrzebujesz wyrobić sobie nowe nawyki.

Życzę ci sukcesu! Życzę ci  skutecznego i trwałego wprowadzenia zmiany! Jeśli zaś zechcesz cię podzielić swoimi doświadczeniem z wprowadzaniu zmiany do twojego życia to serdecznie cię namawiam do tego i  zapraszam do zamieszczania komentarzy  pod tym wpisem. Dziękuję 🙂

Zachęcam Cię do subskrypcji mojego audiobooka: Jak w 5 Krokach Pozbyć się Ograniczających Przekonań i Wejść na Drogę do Sukcesu! Wystarczy, że podasz swój adres e-mail w formularzu poniżej a ja prześlę Ci audiobooka, całkowicie za darmo!

 

ODBIERZ DARMOWY AUDIOBOOK!